NURİ HARUN ATEŞ

Profesyonel sanat hayatı 2002 yılında Mustafa-Övül Avkıran 5. Sokak Tiyatrosu’na dahil olmasıyla başladı.

2003 yılında “Neos Cosmos” adlı oyunda şarkıcı oyuncu olarak yer alıp, International Zurich Theater Spektakel 2003 performans ödülüne layık görüldü.

International Zurich Theater Spektakel sponsorlarından aldığı bursla 2004-2005 eğitim-öğretim yılını İsviçre Schola Cantourum Basiliensis eski müzik okulunda tamamladı.

2005-2008 yılları arasında İstanbul Devlet Konservatuarında Prof. Dr. Güzin Gürel ile çalıştı.

2004-2009 yılları arasında 5. Sokak Tiyatrosu’yla yaptığı 2. müzikli oyunu olan “Aşhura” ile Hollanda, Almanya, İsveç, İtalya, Danimarka, Belçika, İsviçre, Fransa’nın başlıca müzik ve tiyatro festivallerinde performans sergiledi.

2007 Danimarka Kopenhag Hotel Proforma Tiyatrosu’nun son projesi “The Sand Child” filminde şarkıcı oyuncu olarak yer aldı. Türkiye’nin en önemli Opera Yarışması “Siemens Opera Yarışması”nda jüri özel ödülüne layık görüldü. Bu ödül Siemens Opera
yarışmasında ve Türkiye’de bir Kontrtenora verilen ilk ödül oldu.

2008 yılında Stockholm Gay Pride Festivali’nde, Riksteatern och Pusterviksteatern organizasyonunda sahne aldı. Organizasyonun konserlerinde yer almaya devam ediyor.

2009 Ağustos ayında dünya prömiyerini Danimarka’da yapan “Glorious Death” isimli müzikal ile birlikte İsveç, Norveç, İngiltere turneleri yaptı. Rotterdam Opera Günleri’nde dünya prömiyerini yapan “Dar-ül Love” isimli tek kişilik yeni opera ile Garaj İstanbul’da sahne aldı. Bu eser Türkiye’de yapılan ilk ve tek “Yeni Opera” eseri.

2010 Freiburg Devlet Tiyatrosu Garaj İstanbul ortak yapımı “Kabinet” adlı oyunda şarkıcı oyuncu olarak rol aldı. İskoçya Tiyatro Festivali’nde “Glorious Death” isimli müzikal ile sahne aldı. Bodrum Karya Barok Topluluğu’nun solistlerinden biri oldu. 1.
Bodrum Barok Müzik Festivali’nde sahne aldı. Topluluğun yurt içi ve yurt dışı konserleri sürüyor.

2011 yılında “Kafası Karışık Kontrtenor” projesi ile İstanbul, İzmir, Bodrum, Çeşme, Ankara’da konserler verdi.

2012 yılında “Kafası Karışık Kontrtenor” projesi ile “Amsterdam de Prade” Festivalinde konserler verdi.Avrupa Şatolar Birliği organizasyonu ile Almanya Coburg’ta konserler verdi.

2013 yılında Avusturya Barok Akademisi organizasyonuyla konserler verdi.

2010 ‘dan beri İstanbul Gay Pride organizasyonlarında sahne almaktadır.

2014 yılında Doğan Müzik ile Kafası Karışık Kontrtenor projesinin albümü için anlaştı. Albüm yakın zamanda dinleyici ile buluştu.

Kafası Karışık Kontrtenor performansı ve klasik müzik konserleri devam ediyor.

back to top